Copyright - Upphovsrätten!

OM ni ser någon bild ute på nätet som är min vore jag tacksam om ni mailade mig om det!
steffelodi(at)telia.com
TACK!
***********************************************************
***********************************************************

Med anledning av en del förfrågningar vill jag berätta att jag absolut under inga omständigheter åtar mig fotouppdrag av vad slag det än månde vara. I min sjukdomsbild ingår bl.a. att jag inte får utsättas för alltför stora krav och mitt fotograferande är lustbetonat. Jag har varit i livssituationen utbränd och har fortfarande "svackor" och då fungerar ingenting i min vardag. Vill bara poängtera detta för eventuella "kunder"...och hoppas att ni har förståelse och överseende med detta.



Mest minnesvärt - arkivet

tisdagen den 26:e januari 2010

Just nu!

Jaha...då har man suttit i "sadeln" hela dagen med datorn och naturligtvis har det strulat!
Hade inte räknat med något annat...installerade myphotobook.se-programmet och visst det gick ju bra men...Capture NX 2.4.4 strulade med att det inte gick att skriva i rutorna för mättnad, kontrast, hög o lågdager o.s.v. o.s.v. så det blev till att avinstallera myphoto.... men det strulade i alla fall med C-NX så då fick det bli systemåterställning och nu så fungerar det igen men myphoto åker i soptunnan ala Sverker.
Hmmm...då blir det till att kolla upp något annat program...har mailat myphoto...får se vad de svarar...

Det blir Pixopolis nästa försök...ligger ju på Nikonforums hemsida som ett rekommenderat program så det borde väl funka då...fast å andra sidan myphoto låg ju på NFF som en rekommendation...ska höra vad Janne Arleklint säger om han har någon teori om vad för fel det kan ha varit eller vara.
Det blir morgondagens "arbete".
Nu ska vi vara barnvakt några timmar!

Ses!

0 kommentarer: